Informacja w sprawie projektu „SPINaj Naukę

W Młynie Wiedzy o epidemii, wirusach i żywiołach

Pokazy naukowe „Żywioły w akcji”, projekcje filmów poświęcone epidemiom i wirusom, a także spotkania ze specjalistami z zakresu psychologii, cyberbezpieczeństwa, wirusologii i filmu – to główne wydarzenia przygotowane przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach projektu „SPINaj Naukę”. 

„SPINaj Naukę” to nowa inicjatywa Stowarzyszenia „Społeczeństwo i Nauka SPIN„, poprzez którą będą promowane osiągnięcia polskich naukowców oraz upowszechniana wiedza o ważnych odkryciach naukowych. Jedenastu członków konsorcjum, do którego należy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w ciągu dwóch lat trwania projektu zorganizuje kilkaset wydarzeń popularnonaukowych: wykładów, warsztatów, pokazów, ale też pikników naukowych, gier miejskich, spektakli, koncertów czy letnich obozów dla dzieci i młodzieży. 

Wszystkie wydarzenia przygotowane przez toruńskie centrum nauki są bezpłatne dla uczestników. Oferta jest kierowana do uczniów szkół wszystkich poziomów nauczania oraz osób indywidualnych. 

Pokazy naukowe

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało pokazy naukowe „Żywioły w akcji”. W ramach odsłony pokazu „Ogień i woda” zobaczymy nietypowe płomienie i ich piękne barwy

, dowiemy się jakim świetnym rozpuszczalnikiem jest woda i zobaczymy barwne reakcje. Animatorzy wyjaśnią i pokażą czym jest napięcie powierzchniowe i przy użyciu suchego lodu zrobią giga bańkę mydlaną, 

pokażą wodny światłowód i uwidocznią niezwykłe kształty spadającej wody

 oraz sprawią, że prawie zwykła rura będzie śpiewać
. Będzie je można zobaczyć od poniedziałku do piątku o godz. 10:00 i 13:00. 

Druga odsłona pokazów („Ziemia i powietrze”) pozwoli poznać i zobaczyć właściwości skroplonego azotu i obiektów nim schłodzonych

gęstości różnych gazów, oraz gazów o różnych temperaturach, 

wizualizację fal dźwiękowych za pomocą rury Rubensa i innych efektów dźwiękowych, 

efekty magnetyczne związane z prądami wirowymi w różnych konfiguracjach magnesu i przewodnika oraz 

magnetyzm ziemskich minerałów
. Będzie je można zobaczyć od poniedziałku do piątku o godz. 11:30 i 14:30. 

Pokazy będą transmitowane na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Linki do pokazów (na każdy dzień) są dostępne na stronie internetowej CNMW: https://mlynwiedzy.org.pl/projekt-spinaj-nauke-mlyn-wiedzy/.

Filmy i spotkania

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na platformie VOD udostępni (od poniedziałku, 23 marca) filmy związane z tematyką epidemii i wirusów. Widzowie zobaczą takie filmy jak: „Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie”, „Zero Days”, „To już ostatnie dni”, „Test na życie” oraz „Korpo”. Aby zobaczyć (bezpłatnie) wideo będzie trzeba założyć bezpłatne konto użytkownika. 

Toruńskie centrum nauki zaplanowało również spotkania z psychologiem, filmoznawcą oraz specjalistami od cyberbezpieczeństwa i wirusologii. Uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać o kwarantannie i odosobnieniu oraz ich wpływowi na zdrowie psychiczne, a także o sposobach radzenia sobie w „nowej” rzeczywistości. Poruszone zostaną także  zagadnienia zw. z wirusami komputerowymi, epidemii w kulturze popularnej (w kinie), watpliwości dotyczących stanu epidemii oraz strachu przed wirusami. 

Harmonogram spotkań: 

  • 22 marca, godz. 19:00 – Magdalena Jawor (psycholożka)
  • 23 marca, godz. 19:00 – Klaudia Skelnik (specjalistka w zakresie cyberbezpieczeństwa)
  • 24 marca, godz. 19:00 – Radosław Osiński (filmoznawca, kurator kina „Centrum” w CSW)
  • 25 marca, godz. 19:00 – Radosław Osiński (filmoznawca, kurator kina „Centrum” w CSW)
  • 26 marca, godz. 19:00 – dr hab. Monika Adamczyk-Popławska (wirusolożka)

Spotkania będą odbywały się za pośrednictwem platformy ZOOM. Linki do poszczególnych spotkań (oraz szczegółowe opisy filmów i spotkań) są dostępne na wskazanej wcześniej stronie internetowej. 


Z poważaniem, 

Marcin Centkowski

Kierownik

Dział Rozwoju, Marketingu i Promocji

tel. 668 899 730
tel. (56) 690 49 90 wew. 514