„Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”

„Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” jest programem Kulczyk Foundation i marki Rossmann. Według badań przeprowadzonych w 2020 roku przez firmę badawczą Difference, na zlecenie Kulczyk Foundation, co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji.

W roku szkolnym 2021/2022 programem „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” zostało objętych 96 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski.
Zapewniono w nich roczny zapas podpasek dla uczennic. Dodatkowo w każdej szkole biorącej udział w programie funkcjonował „Wolontariat Kulczyk Foundation”,
dzięki któremu uczennice promowały wiedzę o menstruacji. Dążyły tym samym do tego, by odtabuizować temat wśród swoich koleżanek i kolegów.
Nauczyciele z kolei otrzymali specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące dojrzewania i menstruacji, które omawiali z uczennicami

i uczniami podczas lekcji czy godzin wychowawczych.

W roku szkolnym 2022/2023 realizowana jest II edycja programu. Tym razem uczestniczą
w nim 224 szkoły z całej Polski, do których łącznie trafiło ponad 1,6 miliona podpasek.

Od 14 lipca 2022 roku, V LO w Bydgoszczy, jest jedną z tych szkół.

13 października 2022 roku, dotarła do nas paleta podpasek, które wkrótce będą dostępne w każdej damskiej toalecie.

Podobnie, jak w trakcie I edycji, uczennice i uczniowie angażują się w wolontariat, szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją.
Robią to pod nadzorem pedagogów wybranych do koordynowania programu w poszczególnych placówkach.

W naszej szkole rolę koordynatora pełni Pani Pedagog.

Z kolei materiały edukacyjne o dojrzewaniu i miesiączce zostały wzbogacone o nowe treści, które będą poruszane na lekcjach i godzinach wychowawczych we wszystkich szkołach objętych programem.

Podpaski dla każdej Dziewczyny💕
już dostępne w damskich toaletach naszej szkoły

Wkrótce kolejne informacje dotyczące projektu.